Kulak Lavajı Yıkama


Kulak Lavajı Yıkama
Kulağın distile su ya da antiseptik solüsyon ile yıkanarak temizlenmesine kulak lavajı (kulak yıkama) denir. Kulaktaki yabancı cisimleri ve kendiliğinden oluşan kulak kirlerini(buşon) temizlemek amacıyla kulak lavajı yapılır. Her insanın kulağı kir üretir. Bu kirin artması işitme kaybına ya da nadiren kulak ağrısına sebebiyet verir. Bu nedenle kulak temizliği önemlidir. Kulak pamuğu kullanmak kulağı temizlemek yerine kirleri ileri ittiğinden uygun değildir. Her bireyin yapısı aynı olmadığı için bazı bireylerin kulakları çok kirlenir ve düzenli aralıklarla yıkanması gerekebilir. Evinizde veya kliniğimizde bu hizmeti steril şartlarda siz hastalarımıza vermekteyiz.

İşlem Öncesi Kaç Gün Gliserin veya Benzeri Damlalar Kullanılmalıdır ?
Eğer kulağınız kirli olduğu için kulak yıkama işlemi yapılacaksa 2-3 gün öncesinden gliserin damlatılarak kirlerin yumuşatılması sağlanmalıdır.

Kulak Yıkaması Alışkanlık Yapar Mı ?
Kulak yolunun yıkanması bir alışkanlık yapmaz. Kulak salgısı koyu olan ve kulak kanallarının kendisini temizleme mekanizması yetersiz olan kişiler, sık sık kulak salgıları biriktiği için, her altı ay veya yılda bir kez kulaklarını temizletmek ihtiyacı duyarlar. Bu, kulak akıntısının yapısından kaynaklanmaktadır ve ilk yıkama işleminden önce başlayan ve yıkama işlemi sonrasında da devam edecek bir sorundur. Yıkansa da, yıkanmasa da kulak akıntısı birikecektir.

Evinizde, Kliniğimizde veya Steril Şartları Sağlayacağımız Her Ortamda Kulak Lavajı Yıkama İşlemini Gerçekleştirmekteyiz.

7/24 Sağlık Hizmetleri Bizi Arayın