Şeker Ölçümü ve Takibi


Şeker Ölçümü ve Takibi
Diyabet Dünya’da en sık görülen kronik hastalıktır. Ağır organ hasarlarına ve erken ölümlere neden olabilir. Tüm bu kötü sonuçlardan korunmak için düzenli şeker ölçümü ve takibi önemlidir. İhtiyacınız olan şeker ölçüm ve takiplerini gerek sağlık kabinimize gelerek gerekse hemşirelerimiz sizin evinize gelerek yaptırabilirsiniz. Diyabet (diabetes mellitus), vücutta pankreas tarafından salgılanan insülin hormonunun yetersiz olması veya etkili bir şekilde kullanılamaması nedeniyle gelişen ve ömür boyu süren metabolizma bozukluğudur. Özetle hasta, yediği besinlerden kana geçen şekeri (glukozu) kullanamadığı için kan şekeri yükselir (hiperglisemi). Kan şekerinin 70 mg/dl altında olması ise tıpta düşük kan şekeri (hipoglisemi) olarak adlandırılır.

Açlık Kan Şekeri (AKŞ):
Hasta açken yapılan ölçümün 126 mg/dl veya daha fazla olması diyabetin varlığını, 100-125 mg/dl olması gizli şeker (pre-diyabet) olduğunu gösterir.

Tokluk Kan Şekeri (TKŞ):
Hasta yemek yedikten 2 saat sonra yapılan ölçümün 200 mg/dl ve daha fazla olması diyabetin varlığını gösterir.

Evinizde, Kliniğimizde veya Steril Şartları Sağlayacağımız Her Ortamda Şeker Ölçümü ve Takibi İşlemini Gerçekleştirmekteyiz.

 

7/24 Sağlık Hizmetleri Bizi Arayın